Znaczenie prefabrykacji w produkcji murów oporowych
Głównym zadaniem ścian oporowych jest utrzymywanie gruntu w stateczności i przenoszenie jego naporu na podłoże. Wykonane z prefabrykatów ściany utrzymują różnice w poziomie gruntu czy nasypu, zapewniając bezpieczeństwo w trakcie budowy, a także po ukończeniu danego projektu. Konstrukcje z murów oporowych są powszechnie wykorzystywane przy wznoszeniu domów na pochyłym terenie, w budownictwie drogowym (przejścia podziemne i tunele), do stabilizacji skarp i nasypów (na przykład kolejowych), jako element małej architektury w aranżacji ogrodów, a także w formie boksów do magazynowania materiałów sypkich. Jakie korzyści daje prefabrykacja murów oporowych?
Prefabrykacja – co to znaczy?
Przez prefabrykację należy rozumieć przemysłową produkcję wielkowymiarowych elementów budowlanych poza miejscem budowy. W praktyce oznacza to przeniesienie części procesu technologicznego do specjalistycznego zakładu zajmującego się prefabrykacją i znaczne uproszczenie prac budowlanych. Dzięki prefabrykacji budowa zostaje ograniczona do montażu gotowych elementów, co pozwala na optymalizację działań, osiągnięcie dużej precyzji i w konsekwencji znacznie przyspiesza finalizację projektu. Zastosowanie prefabrykowanych murów oporowych doskonale zabezpiecza pochyły stok przed obsunięciem, co gwarantuje bezpieczeństwo i obniżenie kosztów inwestycji.
Jakie są zalety prefabrykowanych konstrukcji?
Mury oporowe z prefabrykatów zawdzięczają swoją stabilność specyficznemu kształtowi przypominającemu literę „L”. Zarówno ich montaż, jak i demontaż przebiegają bardzo sprawnie i szybko. Warto wiedzieć, że powstające z gotowych elementów mury oporowe nie wymagają żadnych spoiw. Prefabrykaty betonowe są wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych, są też odporne na skrajne temperatury, ogień i korozję.