Zastosowanie donic z betonu w przestrzeni miejskiej
Betonowe donice są najchętniej wybieranym rozwiązaniem do aranżacji roślinności we współczesnych miastach. Wpływają na to zarówno ich właściwości użytkowe, jak i specyficzny, ekskluzywny wygląd, tak pożądany przez projekty zagospodarowania przestrzennego, dążące do spójności i minimalizmu. Czym wyróżniają się donice z betonu?
Zalety donic betonowych w przestrzeni miast
Donice są istotnym elementem małej architektury, organizującym świat roślin w całościowym ładzie przestrzennym. Ich największym atutem jest wygląd – prosta forma i uniwersalna barwa z łatwością dopasują się do każdego miejskiego stylu. Na walory estetyczne wpływa także niezwykła trwałość donic betonowych. Są one bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu nie straszny im deszcz, śnieg ani ostre słońce. Donice z betonu wyglądają dobrze nawet po upływie wielu lat. Są one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, nie przewracają się pod wpływem wiatru i nie ulegają stłuczeniu. Nie wymagają również szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwatorskich.
Jakie rośliny posadzić w donicach z betonu?
Warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki roślin dobrze komponują się z charakterystycznym, surowym wyglądem betonowych donic. W tym przypadku koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na specyficzne warunki wzrostu. W donicach betonowych można posadzić wyłącznie rośliny o zwartym systemie korzeniowym. Do chłodnej, oszczędnej estetyki świetnie pasują iglaste krzewy, takie jak kosodrzewina, świerk Conica i jałowiec chiński. Ładnie prezentują się też zimozielone rośliny, jak na przykład irga, trzmielina Fortunea, barwinek i bukszpan. W nowoczesnych, betonowych aranżacjach wspaniale wyglądają różne gatunki traw, warto także zaakcentować przestrzeń sezonowymi roślinami o intensywnych barwach.